Hírek
Hírek : Egy elszalasztott lehetőség

Egy elszalasztott lehetőség

2006.04.03. 19:13

Nem sokan számíthattak arra, hogy a Barcelonának pont a Benfica ellen nem sikerül majd gólt lőnie, de arra aztán végképp nem gondolhatott senki, hogy milyen lehetőségek után marad 0-0 az eredményjelzőn. Túlzás nélkül állítható, hogy a katalánok tegnap este lezárhatták volna a párharcot, viszont miután minden gólhelyzetet elhibáztak, rúgott gól, és előny nélkül várhatják a jövő heti visszavágót. A továbbjutás tehát nyitott maradt, ami katasztrófának számít a látottak alapján, de pozitívum, hogy a gránátvörös-kékek esélyei még így is nagyok az elődöntőbe jutásra.

Frank Rijkaard a várt kezdőcsapathoz képest csak Rodrit hagyta ki, s helyette Motta kezdhetett a védelemben. Így a középpályán egyszerre jutott szóhoz Iniesta, Van Bommel és Deco is. A Barca az első percektől uralta a játékot, a komoly labdabirtoklási fölényével pedig élhetett is volna, mert helyzetekből volt bőven. Bár a Benfica sem volt veszélytelen, a nagy ziccerek a katalánok előtt adódtak. A 4. percben közvetett szabadrúgáshoz jutottak Ronaldinhóék a tizenhatoson belül egy hazaadást követően, melyet azonban Ronaldinho lövése után hatástalanított Moretto kapus, és a kipattanóból sem sikerült a hálóba találni a "volt" mezes Barcának. Az ellenfélnél kevésbé törekedtek arra, hogy tiszta ziccereket alakítsanak ki, s minden már veszélyesnek mondható lövőhelyzetből lövés is lett. Elsősorban Simao mozgott veszélyesen, de Geovanni és Petit is többször célba vette Valdés kapuját.

A Barcelona viszont időközben könnyedén több gólos előnyt építhetett volna föl. Elsőként Deco hibázott szemben a félig üres kapuval egy Ronaldinho indította akció után. A 32. percben Van Bommel lopott labdát az ismét hibázó kapus és védő között, viszont a biztos gólt jelentő beadás helyett éles szögből mellé lőtt. A legnagyobb helyzetet viszont kétségkívül Eto'o hagyta ki tíz perccel később: Ronaldinho indítása után kis szerencsével előtte maradt a labda, majd néhány méterről zavartalanul a kapusba lőtte a labdát...

A ziccer-áradatot Van Bommel zárta, aki a szünet előtt szépen került ugyan helyzetbe, de aztán tiszta helyzetből ballal nem tudta helyezni a lövését, így Moretto védett. Mindeközben a Benfica erejéből csak távoli próbálkozásokra futotta, tiszta helyzete nem volt a portugáloknak. Ezért a szünetben cserélt is Ronald Koeman, s Miccolit állította Robert helyére. Rijkaard még nem változtatott, persze a játékkal nem is lehetett gondja a mesternek, csupán a rettenetes helyzetkihasználással. Ennyi tiszta lehetőséggel más esetben már a továbbjutást is eldönthette volna a Barcelona, így viszont tartani lehetett a piros mezesek válaszától.

A második félidő helyzetek nélkül indult, s zajlott egészen az 56.-57. percig. Ekkor először Ronaldinho indította kiválóan Larssont, aki a jobb oldalról már kicsit kiszorított helyzetből a rövid sarkot célozta meg, de Moretto a kapufa segítségével is szögletre mentett. A sarokrúgásból pedig Motta fejelhetett, viszont a gólvonal előtt álló védő még éppen kapufára segítette a bólintást. Így egy perc alatt két kapufát jegyzett a Barca, ami komoly bravúrnak számít, nagy kár, hogy a csapat ezzel semmit sem lépett előrébb. Pár perccel később megbosszulhatta volna magát a számtalan kimaradt lehetőség, de előbb Valdés, majd Gio hárította a hazai lövéseket egy nagyon veszélyes támadás végén. Rögtön ezután, a 61. percben Van Bommel került lövőhelyzetbe ismét a tizenhatoson belül, s bár ezúttal jó megoldást választott a csavarásával, Moretto nagyot védett szögletre. A 65. percben Ronaldinho szabadrúgása kerülte el kevéssel a jobb fölső sarkot, tehát pontrúgásból sem sikerült az, ami mezőnyből sem működött. A 79. percben Valdés ziccert védett a hazaiak legjobbjával, Simaoval szemben, s az utolsó percek már inkább a Benfica pontrúgásairól szóltak egy kivétellel. A 83. percben Eto'o került ismét ziccerbe egészen közel a kapuhoz, de ezúttal már a labdát is elhagyta, így természetszerűleg a ziccer is oda lett.

Végül tehát maradt a 0-0, mely a Benficára nézve hízelgő, de egyben óriási kritika a Barcelonának, mert ezen a mérkőzésen könnyedén lezárható lett volna a továbbjutás kérdése, csak a katalánok hagyták elúszni ezt az alkalmat. Így egy izgalmas visszavágó ígérkezik, mert a Barcának csak a győzelem elfogadható a Camp Nouban, a döntetlenek és vereségek biztos kiesést jelentenének idegenben szerzett gól híján. Ha viszont ott sikerül gólra váltani a lehetőségeket, akkor nem lehet gondja a Barcelonának, mert az viszont kiderült a tegnapi mérkőzésből, hogy melyik a sokkal erősebb csapat...

Benfica-FC Barcelona: 0-0
Lisszabon, Luz Stadion
63.000 néző
Vezette:
Steve Bennett (angol)

Benfica: Moretto; Rocha, Luisao, Anderson, Léo, Beto, Petit, Manuel Fernandes, Simao, Robert (Miccoli, 46') és Geovanni (Karagounis, 68').

Barcelona: Valdés; Belleti, Oleguer, Motta, Gio, Van Bommel, Deco (Gabri, 76'), Iniesta, Larsson (Giuly, 76'), Ronaldinho és Eto'o.

Sárga lapok: Iniesta (57'), Miccoli (72'), Deco (73') és Belletti (87').

A mérkőzés legjobbja: Ronaldinho Gaúcho

Néhány kiemelkedő produkció közül talán Ronaldinho teremtette a legtöbb esélyt arra, hogy a végeredmény ne 0-0 legyen, a Barca eredményessége nem rajta múlt. Még kiemelendő a támadásban és védekezésben is jól teljesítő Iniesta, valamint az ellenfélből a korábbi barcelonai, Simao Sabrosa.